Wycieczki piesze:
na Stóg Izerski, Halę Izerską, Izerską Polanę, na Sępią Górę, spacer na Zajęcznik i do Czerniawy Zdrój oraz po okolicy;
Wycieczki w okolicach Świeradowa Zdroju;
-
BABIA PRZEŁĘCZ
-
BAGNO IZERSKIE
-
BOBROWE SKAŁY
-
CZARNA GÓRA
-
CZERWONY POTOK
-
DOLINA KWISY
-
KOPALNIA STANISŁAW
- HALA IZERSKA
- IZERSKA POLANA I CHATKA GÓRZYSTÓW
- IZERSKIE GARBY
- KOPANIEC
- PŁÓKOWY MOSTEK
- REZERWAT NA HALI IZERSKIEJ
- ROZDROŻE IZERSKIE
-
SCHRONISKO NA STOGU IZERSKIM
-
SĘPIA GÓRA
-
SMREK
-
STÓG IZERSKI
- WIECZORNY ZAMEK
- WYSOKA KOPA
- WYSOKI KAMIEŃ
- ZAKRET ŚMIERCI
- ZAMEK RAJSKO
- ZBÓJECKIE SKAŁY
- ZŁOTY WIDOK
- ZWALISKO
BABIA PRZEŁĘCZ - lub inaczej Polana Czarownic wskazuje na dawne miejsce kultu pogan. Podobno przy położonym w niewielkiej odległości zabagnionym Jelenim Źródle stała kiedyś pogańska świątynia. Kolejnym ciekawym miejscem jest Sowi Kamień - gnejsowa skałka, która przed wojną była pomnikiem przyrody.
BAGNO IZERSKIE - skarb Hali izerskiej, zalesione torfowiska położone w Dolinie Izery, przy granicy państwa. Najbardziej pierwotny teren w Sudetach porośnięty jest bagienną roślinnością, taką jak: sosna błotna, kosodrzewina, brzoza karłowata. UNESCO uznało czeską stronę bagna - objętą rezerwatem, za wyjątkowo wartościowy obszar. W Polsce traktuje się je jak zwyczajny obszar leśny.
BOBROWE SKAŁY
CZARNA GÓRA - 964 m szczyt porośnięty limbami i sosnami kalifornijskimi. Porozrzucane na jej zboczach skałki, w tym szczególnie urwisko Słonecznych Skał oraz roztaczajace się widoki zachęcają do wędrówki przebiegającym tędy szlakiem.
CZERWONY POTOK - punkt ładunkowy dla najwyżej położonej w Polsce Kopalni Stanisław; na 38 km Kolei Izerskiej (Jelenia Góra - Jakuszyce). Ta kolejowa stacja załadowcza jest już od kilku już lat nieczynna, a do wywożenia materiału z kamieniołomów stosuje się transport samochodowy.
DOLINA KWISY
DOLINA CZARNEGO POTOKU - dolina między zboczami Smreka i Izerskiego Stogu, porośnięta lasem świerkowym. Z położonego nad brzegiem Czarnego Potoku uzdrowiska Czerniawa Zdrój można wybrać się w okolice małych wodospadów, starych sztolni kopalni cyny, czy w samym centrum miasta obejrzeć niewielką "Grotę".
KOPALNIA STANISLAW - kopalnia odkrywkowa w Górach Izerskich położona jest na wysokości 1088 m n.p.m. (najwyżej spośród wszystkich europejskich kopalni !), na północno-wschodnim zboczu Izerskich Garbów Wydobywany tutaj wyjątkowej czystości kwarc dostarcza surowca dla strategicznych działów gospodarki – przemysłu hutniczego szklarskiego czy ceramicznego.
Warto pokonać przebiegające tędy szlaki turystyczne z trzech względów. Po pierwsze - pobliżu kopalni można znaleźć dwie odmiany krzemionki: kryształy górskie i agaty oraz kwarc i awenturyty. Po drugie stąd, takiego... “lokalnego szczytu świata” rozciąga się jeden z najpiękniejszych widoków na cztery strony świata, w tym jeden z lepszych na Kotlinę Jeleniogórską. Po trzecie jest to wspaniałe miejsce do uprawiania turystyki rowerowej. Łatwiejsze, wyasfaltowane trasy od strony Jakuszyc i trudniejsze, bardziej strome i często kamieniste podjazdy od strony Szklarskiej Poręby, a przepiękne widoki zachęcą do skosztowania tego sportu nawet tych, którzy pamiętają rower tylko z dzieciństwa.
HALA IZERSKA - położona na wysokości (ok. 870 m n.p.m.) przy granicy z Czechami, obok Wysokiego Grzbietu tworzy szerokie obniżenie w dolinie Izery. Leży na niebieskim szlaku, 1 godz. drogi ze Świeradowa.
To przyrodniczy skarb Sudetów z torfowiskami pokrytymi bagienną roślinnością, m.in. sosną błotną, kosodrzewiną czy brzozą karłowatą, jednocześnie przypominający (krajobrazem i warunkami klimatycznymi) pustkowia Norwegii. Surowość klimatu zaznaczyła się najwyraźniej w lipcu, kiedy temperatura powietrza obniżyła się do –3,5°C. Od czasów średniowiecza cieszy się powodzeniem wśród poszukiwaczy skarbów: dawniej - rubinów, izerynów czy złota w korycie Izery; obecnie - Orła Bielika czy jedynych w Polsce mieszkających w górach żurawi. Występowanie tych wyjątkowych ptaków związane jet z faktem, iż obszar ten poddano ochronie, rozszerzajac jeszcze później rezerwat o Dolinę Izery (park po czeskiej stronie Doliny zaliczany jest do systemu światowych rezerwatów biosfery) oraz Izerskie Bagno. Najwiakszym jednak skarbem na hali jest torf.Geneza torfowisk na skalnym podłożu hali wiąże się z pniami świerków znalezionymi w wyrobiskach po borowinie. Uznano, iż rejon Hali Izerskiej jeszcze kilkaset lat temu porastał podmokły las świerkowy. Czescy uchodźcy, którzy założyli tu osadę Izera, wyrąbali las, co spowodowało obniżenie się poziomu wód i rozlanie się ich na pobliskie tofowiska.
Do lat 60 XX w. była terenem zamieszkałym, choć różne były formy tego osadnictwa. Od XVII w. mieszkali tu Czesi, w czasie II wojny św. był tu obóz pracy, po wojnie modzrewiowe chatki pełniły funkcję domków letniskowych elit poprzedniego ustroju politycznego. Ocalał tylko jeden budynek wioski – Chatka Górzystów. To prywatne schronisko za niewielką opłatą zawsze, nawet przy komplecie gości oferuje turystom: szukajacym nocnego odpoczynkunoclegu - nocleg, zasiadajacym przy kominku lub ognisku - pachnącą lasem parzoną herbatę lub napój chmielowy. Tutejszy brak wygód nie przeszkadza rozkoszować się przyjemną atmosferą, wspomneniami z górskich eskapad, odgłosami tutejszej przyrody.
Latem nie ma problemu z dotarciem do tego miejsca. Ze Świeradowa prowadzi tu asfaltowa szosa, umożliwiająca dotarcie nawet najbardziej opornym, jednak w okresie zimy dobrnięcie stanowi problem nawet dla ratowników GOPR i Straży Granicznej, którzy korzystają najczęściej ze skuterów. Jedynym, niezawodnym transportem po zaspach są wtedy konie, których piękno i odgłosy rżenia słychać z pobliskiej Polany Izerskiej, w pozostałych porach roku.
IZERSKA POLANA I CHATKA GÓRZYSTÓW
IZERSKIE GARBY
KOPANIEC
PŁÓKOWY MOSTEK - mały mostek nad potokiem Płoka (Grzbiet Kamienicki), w którym w dawnych czasach wypłukiwano okruchy złota.
REZERWAT NA HALI IZERSKIEJ
ROZDROŻE IZERSKIE
SCHRONISKO NA STOGU IZERSKIM
SĘPIA GÓRA
SMREK
STÓG IZERSKI
WIECZORNY ZAMEK
WYSOKA KOPA
WYSOKI KAMIEŃ
ZAKRET ŚMIERCI
ZAMEK RAJSKO
ZBÓJECKIE SKAŁY
ZŁOTY WIDOK - próg skalny położony nad doliną rzeki Kamiennej, z którego rozpościera się piękny widok na Śnieżkę. Obok pozioma, granitowa płyta z napisem w języku niemieckim i polskim - Grób Karkonosza. Naprzeciwko kilkanaście 20 metrowych wieżyc skalnych, które utworzyły swego rodzaju mur nad Kamienną. W niewielkiej odległości Chybotek oraz Wodospad Szklarki.
ZWALISKO - szczyt (1047 m) na szlaku prowadzącym do Kopalni Stanisław, na którego wierzchołku znajduje się kilka grup skałek hornfelsowych.
W XIX w. były popularnym celem romantycznych wycieczek w lektykach, obecnie ... Same skałki zachęcają do rozszyfrowania dopiero po usłyszeniu ich nazw - Wieczorny Zamek, Skalna Brama czy Skarbki. Np. przypominający ruiny twierdzy Wieczorny Zamek kryje w sobie wiele legend. Według nich zamek to prawdopodobne miejsce ukrycia złotej figurki Flinsa - bożka Serbołużyczan. Również według podań w Noc Świętojańską pojawia się nad skałami czerwona łuna. Pokazujące się wówczas w skale marmurowe drzwi i krucyfiks weryfikują czyste serce turysty. Pozytywny wynik powoduje odnalezienie przez podróżnika klucza do drzwi a następnie skarbów. Z miejscem tym wiąże się jeszcze wiele innych: przyjemnych bądź mrożących krew w żyłach historii